View the list of Committee Members Duties and Responsibilities.

Academic Policy & Course Study Committee

  • Ross Allen, term ends 2019
  • Nawaf Bou-Rabee, term ends 2020
  • Babu Dasari, term ends 2018
  • Christopher Lim, term ends 2020
  • Alex Roche, term ends 2020
  • John Wall, term ends 2019 (Chair)

Admissions & Retention Committee

  • Jill Capuzzo, term ends 2019
  • Richard Demirjian, term ends 2019
  • Travis DuBose, term ends 2020
  • Josephine Johansen, term ends 2020
  • Laura Napolitano, term ends 2018
  • Chinyere Osuji, term ends 2020
  • TBA, student
  • TBA, student

Appointments & Promotions Committees

Humanities

  • Julianne Baird, term ends 2020 
  • Holly Blackford, term ends 2018 (Chair)
  • Janet Golden, term ends 2018
  • Jean-Louis Hippolyte, term ends 2018
  • Ana Laguna, term ends 2020 (Alternate)
  • Ellen Ledoux, term ends 2020
  • Susan Miler, term ends 2018
  • Cyril Reade, term ends 2018 (Alternate) 

Natural Sciences

  • Jean-Camille Birget, term ends 2018
  • Andrey Grigoriev, term ends 2020
  • Howard Jacobowitz, term ends 2018 (Chair)
  • Guy Kortsarz, term ends 2020 (Alternate)
  • Benedetto Piccoli, term ends 2018
  • Suneeta Ramaswami, term ends 2018
  • Dan Shain, term ends 2020
  • Hao Zhu, term ends 2018 (Alternate)

Social Sciences

  • Sarah Allred, term ends 2018
  • Gloria Bonilla-Santiago, term ends 2018
  • Courtenay Cavanaugh, term ends 2020
  • Cindy Dell Clark, term ends 2020 
  • Katrina Hazzard-Donald, term ends 2018
  • Jinpeng Ma, term ends 2018 (Alternate)
  • Robrecht van der Wel, term ends 2020 

Committee on Review

  • E. Sean Duffy, term ends 2018 (Chair)
  • William FitzGerald, term ends 2019
  • Daniel Hart, term ends 2020 (Alternate)
  • Patrice Mareschal, term ends 2018
  • Michael Morelli, term ends 2019 (Alternate)
  • Lisa Zeidner, term ends 2019

Information Service Committee

  • Jean-Camille Birget, term ends 2018
  • Babu Dasari, term ends 2018
  • George Kumi, term ends 2018
  • Adam Okulicz-Kozaryn, term ends 2019
  • Richard Stansfield, term ends 2018
  • Richard Buonpastore, ex officio
  • Joseph Sanders, ex officio
  • John Maxymuk, ex officio

Planning & Budget

  • Kenneth Elliot, term ends 2018
  • Noha Emara, term ends 2020
  • Jennifer Oberle, term ends 2019
  • Chinyere Osuji, term ends 2018
  • Jane Siegel, term ends 2019
  • William Whitlow, term ends 2018
  • Nir Yakoby, term ends 2019

Rules of Procedure

  • Gail Caputo, term ends 2019
  • Richard Epstein, term ends 2019 (Chair)
  • Lisa Zeidner, term ends 2019

Scholastic Standing

  • Kristin August Bauer, term ends 2020
  • Laurie Bernstein, term ends 2019
  • I-Ming Chiu, term ends 2020
  • E. Sean Duffy, term ends 2018
  • Charlotte Markey, term ends 2019
  • Joseph Schiavo, term ends 2020 (Chair)
  • Jane Siegel, term ends 2020
  • Thomas DiValerio, ex officio
  • Anne Sweet, ex officio 
  • Danyelle Thurman, ex officio

Faculty Life

  • Maureen Donaghy, term ends 2019
  • Joan Mazelis, term ends 2020
  • Kimberlee Moran, term ends 2020

Student Life

  • Ann Heidelberg, term ends 2019
  • Kenneth Hohing, term ends 2019
  • Anne McGeehan, term ends 2019
  • Mary Beth Daisey, ex officio
  • TBA, student
  • TBA, student

 General Education Committee (Appointed)

  • Cati Coe
  • Elizabeth Demarary
  • Joseph Martin
  • James Rushing
  • Sunil Shende
  • Bill Whitlow, Chair

 CCAS Faculty Council

  • Lynne Vallone, Humanities
  • Guy Kortsarz, Natural Sciences
  • Naomi Marmorstein, Social Sciences
  • Andrew Shankman, full-time faculty-at-large

Office of the Senate (Elected)

  • Julie Still, President
  • James Brown, Vice-President
  • Wayne Glasker, Secretary

Faculty Senators

  • Angelica Gonzalez, Biology, 2016-2018
  • Amy Savage, Biology, 2016-2018
  • George Kumi, Chemistry, 2017-2019
  • Kate Cairns, Childhood Studies, 2016-2018
  • Guy Kortsarz, Computer Science, 2017-2019
  • Osama Hamed, Economics, 2017-2019
  • Joseph Barbarese, English, 2017-2019
  • Aaron Hostetter, English, 2017-2019
  • Jillian Sayre, English, 2017-2019
  • Margery Amdur, Fine Arts, 2017-2019
  • Paul Bernstein, Fine Arts, 2017-2019
  • Susan Mokhberi, History, 2016-2018
  • Nawaf Bou-Rabee, Mathematical Science, 2016-2018
  • Christopher Lim, Mathematical Science, 2016-2018
  • Eric Chwang, Philosophy & Religion, 2016-2018
  • Julianne Griepenburg, Physics, 2017-2019
  • Beth Rabinowitz, Political Science, 2017-2019
  • Shauna Shames, Political Science, 2016-2018
  • Andrew Abeyta, Psychology, 2017-2019
  • Rufan Luo, Psychology, 2017-2019
  • Melanie Bowers, Public Policy & Administration, 2016-2018
  • Michael Hayes, Public Policy & Administration, 2016-2018
  • Ross Allen, Sociology, Anthropology & Criminal Justice, 2017-2019
  • Richard Stansfield, Sociology, Anthropology & Criminal Justice , 2017-2019
  • James Boucher, World Languages and Cultures, 2016-2018
  • Silvia Perez-Cores, World Languages and Cultures, 2016-2018
  • James Brown, English, term ends 2018 (At-Large)
  • Stacia Gillard-Matthews, Sociology, Anthropology & Criminal Justice, term ends 2018 (At-Large)
  • Jean-Louis Hippolyte, World Languages and Cultures, term ends 2018 (At-Large)
  • Joan Mazelis, Sociology, Anthropology & Criminal Justice, term ends 2018 (At-Large)
  • William Saidel, Biology, term ends 2018 (At-Large)

University Senators

  • Joseph Barbarese, FASC, term ends 2019
  • Daniel Bubb, CCAS, term ends 2019
  • Babu Dasari, UCC, term ends 2019
  • Gregory Pardlo, GSC, term ends 2020
  • Robert Emmons, at-large
  • Tyler Wilde, CCAS, student representative
  • Michael Van Stine, Graduate School, student representative
  • Sabah Halim, CCAS, student representative-at-large
  • Nazanin Saadat, CCAS, student representative-at-large
  • Alexis Weaver, CCAS, student representative-at-large 
  • John Rapacz, GSC, student representative-at-large